DRAVA LIFE project teamBirgit Egger
DRAVA LIFE project team

Izlet na rijeke Allier i Loire u Francuskoj

Konačno, nakon dvije godine pandemije, u srpnju 2022. godine, tim DRAVA LIFE projekta mogao je posjetiti jednu od najdivljijih i najimpresivnijih rijeka u zapadnoj Europi: rijeku Allier, pritoku rijeke Loire, u Francuskoj. Zahvaljujući ranoj inicijativi akcija obnove koje su počele 1980-ih, uključujući sprječavanje i uklanjanje brana te kupnju zemljišta, rijeka Allier ima referentni karakter za slične rijeke u Europi zbog svojih prirodnih uvjeta. Rijeka Allier danas je većim dijelom zaštićena kao područja Natura 2000 i djelomično kao “Réserve Naturelle Val d Állier”. Rijeka je duga 421 kilometar. Izvire u planinama Cevennes 50 kilometara istočno od Mendea i ulijeva se 5 km zapadno od Neversa u rijeku Loire.

Pogled na Allier sa strme obale u Chemillyju

Na ovo putovanje iz Austrije i Hrvatske u Le Veurdre u Francuskoj krenulo je 14 osoba DRAVA LIFE tima uz još četvero zainteresiranih kolega. Većina grupe išla je noćnim vlakovima iz Beča i Zagreba preko Züricha do Le Veurdrea u Francuskoj. Malo, šarmantno selo smješteno je na samoj obali rijeke Allier. Bilo je to savršeno mjesto za boravak za naše riječne ekspedicije.

Tim DRAVA LIFE projekta prošao je cijeli ovaj put do Francuske kako bi vidio i naučio od rijeke Allier. Ekskurzija se sastojala od nekoliko etapa. Dr. Gregory Egger, ekolog i profesor krajobrazne ekologije na Institutu za tehnologiju Karlsruhe (KIT), upoznao je tim s posebnom situacijom na rijeci. Tijekom izleta na Allier i njegovo poplavno područje u blizini Chemillyja učili smo o prirodnom razvoju različitih staništa u poplavnim područjima. U nekoliko znanstvenih studija proteklih godina dokumentirani su sukcesijski procesi vegetacije i dugotrajni razvoj rijeka. Tijekom izleta posebno je naglašen razvoj poplavnih područja crne topole (Populus nigra), kserotermnih travnjaka kao i invazivnih neofita Fallopia japonica.

Dr. Gregory Egger upoznao je tim s posebnom situacijom na rijeci (c) Brigit Egger

Nadalje, povijest “Le Grand Plan – Plan Loire Grande Nature” (Veliki plan prirode za sliv rijeke Loire) koji je omogućio razvoj “Espace de Liberté”, koncepta koji daje prostor rijeci kupnjom zemljišta i zakonskom regulativom, predstavio je Gregory Egger. Povijesne događaje koji su omogućili ovaj veliki plan predstavio je g. Roberto Epple, predsjednik “Europske riječne mreže” ERN i dio “boraca za slobodu rijeka” u to vrijeme. U 1980-ima je bio planiran razvoj rijeke (zaštita od poplava, navodnjavanje, itd.) na slivu rijeke Loire. Nasuprot tome formiran je “Comité Loire Vivante” koji je rezultirao konceptom “Espace de Liberté” umjesto daljnjeg “razvoja rijeke”. Kasnije je osnovana NVO “Allier sauvage” u cilju zaštite rijeke Allier koju je timu predstavio njen predsjednik g. Joel Herbach. Danas čak i atlantski losos (Salmo salar) ponovno migrira rijekama Loire i Allier.

Roberto Epple i Joel Herbach održali su zanimljivo predavanje

Druga etapa ekskurzije bila je vožnja kanuima uz podršku tvrtke za iznajmljivanje kanua (Canoë en Terre d’Allier, Base du Veurdre) na rijeci Allier koja je krenula od Moulinsa do srednjovjekovnog sela Apremont-sur-Allier. Vožnja kanuom i plivanje niz rijeku u dužini od 55 kilometara dala je najbolji dojam o netaknutom riječnom ekosustavu: prirodnim strmim obalama, golemim šljunčanim i pješčanim otocima, bogatom raznolikošću ptica močvarica, livadama uz rub rijeke gdje se krave napajaju iz rijeke i puno prostora za samu rijeku. Ponekad tim nije mogao vjerovati da je takav riječni raj na tako dugoj dionici još uvijek moguć usred Europe.

Vožnja kanuima

Vožnja kanuima (c) WWF

Posljednjeg dana posjećeno je ušće rijeke Allier u rijeku Loire u blizini Bec d´Alliera prije odlaska u Pariz kako bi uhvatili noćne vlakove za povratak kući. Definitivno, koncept obnove rijeke kupnjom zemljišta i strogim propisima za riječni prostor uz sprječavanje i uklanjanje brana naučena je lekcija koju je tim DRAVA LIFE projekta ponio kući rijeci Dravi i našim naporima obnove.

Kolonija bregunica

 

Kajaking uz stoku koja se osvježava na rijeci (c) WWF

Odmor uz rijeku